У Андріївці перепоховали останки учасників Другої світової війни
22 червня 2021 року в селі Андріївка Баштанської територіальної громади у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни перепоховали рештки двох солдат Червоної армії. Невідомих бійців, що загинули під час оборонних боїв серпня 1941 року, урочисто перепоховали до братської могили, що знаходиться на території Андріївського ПТУ-42.
Участь в заході взяли депутати Миколаївської обласної ради Артем Ільюк та Миколаївської міської ради Олександр Медведєв, відповідальний секретар обласної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Сергій Березний, голови Баштанської райдержадміністрації Владислав Дмитрів та районної ради Наталія Олійник, заступник міського голови Олександр Васильєв, голови районної та міської ветеранських організацій Лідія Андреєва й Ганна Зюзько, в. о. військового комісара РТЦК та СП майор Дмитро Петращук, начальник відділу культури міської ради Світлана Березовська, директор краєзнавчого музею Олег Требух, жителі села Андріївка.
Останки захисників, які боронили нашу землю в далекі сорокові роки минулого століття, були поховані завдяки небайдужій мешканці цього села, яка знайшла їх неподалік залізничної колії. На жаль, не збереглося ім’я героїчної жінки, яка, ризикуючи життям, вночі перенесла їх на подвір’я своєї садиби і похоронила. Як свідчить фото кінця 80-х років, могила загиблих льотчиків до цього часу знаходилася на території садиби родини Рибалко. Впродовж повоєнних десятиліть за могилою доглядали викладачі та учні Андріївського ПТУ-42.
Як розповів директор училища, депутут міської ради Юрій Бенюх, вони не раз зверталися у різні інстанції, щоб перепоховати останки загиблих бійців до братської могили, що знаходиться на території учбового закладу.
У червні цього року завдяки підтримці депутата Миколаївської облради сьомого й восьмого скликань Артема Ільюка, спонсорських коштів меценати, який не побажав публічності, та членів обласної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій, які провели ексгумацію, останки загиблих були перепоховані.
Під час розкопок дослідники відкопали на невеликій глибині тіла двох осіб, на яких збереглися обладунки льотчиків. Останки одного з них збереглися краще. У другого в руці була не розірвана граната. Також віднайшли «медальйони смертників» − гільзи-капсули з вкладишами, у які вписувалися прізвище, ім’я солдата, його рік народження, військове звання, домашня адреса, дані про сім’ю, її адреса, а також − портупею, красноармійські книжки, за якими можна було б ідентифікувати солдат. Але час невблаганний. Написи друковані на машинці збереглися, а писані хімічним олівцем − нечіткі, розмиті. Дослідник, щоб зберегти написи, відкривали капсули під водою. На місці вдалося ідентифікувати прізвище одного бійця – Касумов та національність – українець. Решту розібрати не вдалося.
Як розповів відповідальний секретар обласної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Сергій Березний, всі знахідки передані до спеціальної лабораторії. Сподіваємося, з часом вдасться дізнатися прізвища цих захисників та віднайти їхніх рідних, які, напевно, вважають їх безвісти зниклими. До того ж, речі, виявленні під час ексгумації воїнів, після лабораторного дослідження будуть передані до Баштанського краєзнавчого музею.
Хвилиною мовчання учасники зібрання вшанували пам’ять загиблих захисників Батьківщини. Настоятель храму Святого Миколая Віталій Сопіжук відслужив заупокійну літію і супроводив домовини з рештками воїнів до місця перепоховання. Опісля церемонії поховання присутні поклали на могили вінки та квіти, віддавши шану всім визволителям Другої світової війни.