Другий робочий візит до Польщі
Міський голова Іван Рубський разом з членами Ради та Правління Асоціації об’єднаних територіальних громад відвідав з другим візитом Польщу.
Його метою було вивчення діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування та принципів їх функціонування.
Вже 27 років у Польщі діє Закон про роботу спільної Комісії Уряду та місцевого самоврядування. Вона є своєрідним форумом для обміну думок, позицій та ідей щодо нормативно-правових актів, стратегічних документів, які стосуються ключових питань функціонування держави та національних програм. Комісія щомісяця ухвалює від 40 до 100 рішень.
Сторону Ради міністрів Польщі представляє 12 міністрів, а місцевого самоврядування – представники шести загальнопольських організацій (Союз польських міст, Асоціація сільських ґмін, Унія метрополій, Асоціація польських повітів, Асоціація містечок, Асоціація воєводств).
«Представники різних рівнів місцевого самоврядування окремо обговорюють та готують спільну позицію для представлення її на засіданні Комісії, яка збирається раз на місць. У більшості випадків нам вдається дійти спільного бачення. Періодично запрошуємо на засідання практиків з різних сфер (лікарів, підприємців тощо). Їх думка для нас дуже важлива, адже допомагає більш фахового відстоювати інтереси місцевого самоврядування на державному рівні», - розповідав Марек Вуйчік, уповноважений Правління із законотворчих питань, Союз польських міст під час зустрічі з українською делегацією.
Важливо, що нормативно-правовий акт, який не проходить погодження спільної Комісії Уряду та місцевого самоврядування, може бути оскаржений в Конституційному суді. Також польська Конституція чітко регламентує, що делеговані місцевому самоврядуванню повноваження повинні забезпечуватися відповідними коштами з державного бюджету.
Як функціонує Союз сільських ґмін у Польщі? Це питання другого дня візиту.
Цьому питанню була присвячена зустріч членів Ради та Правління Асоціації ОТГ із Станіславом Ястшембським, членом Правління Союзу сільських ґмін, війтом ґміни Длугосьодло.
Він розповів, що головне завдання організації – це захист інтересів та прав гмін на законодавчому рівні.
Взаємодія польських муніципалітетів із Союзом сільських ґмін та Урядом будується наступним чином: ґміна готує звернення стосовно проблемного питання на Союз сільських ґмін. У випадку, якщо справу не можна вирішити в межах діючого законодавства, Союз розробляє відповідний проект нормативно-правого акту та пропонує на розгляд спільної Комісії Уряду та місцевого самоврядування.
«Також Союз сільських ґмін має можливість розробити проект нормативно-правого акту спільно із представниками Уряду», - додав Станіслав Ястшембський.
Польсько-українська господарча палата є однією з найстарших двосторонніх палат у Польщі, яка з 1992 року працює задля покращення розвитку економічних і суспільних польсько-українських стосунків.
Про можливості підтримки розвитку українських громад розповів Даріуш Шимчиха, радник голови Палати, під час зустрічі з членами Ради та Правління Асоціації ОТГ.
”Польсько-українська академія міст”- один із проектів, який реалізується в рамках діяльності Палати. Серед його завдань:
- Створення платформи муніципального співробітництва
- Підтримка децентралізації в Україні
“Ми вважаємо, що децентралізація – це виняткова реформа. Завдяки їй у Польщі з’явився новий політичний клас - представники органів місцевого самоврядування. Люди, які кожен день виконують конкретну роботу, які найближче до громадян, яким вдається знайти спільну мову, навіть якщо у них різні позиції. Тож, цей шлях є хорошим для України. Децентралізація – це реальна демократія”,- зазначив Даріуш Шимчиха.
19 вересня Члени Ради та Правління Асоціації ОТГ зустрілися із представниками Союзу польських міст. Серед інших важливих тем обговорили можливі інструменти лобіювання інтересів місцевого самоврядування на державному рівні.
Анджей Поравскі, директор офісу Союзу польських міст, зазначив, що у Польщі діє шість найбільших організацій місцевого самоврядування, які представляють інтереси муніципалітетів різних рівнів - Союз польських міст, Асоціація сільських гмін, Унія метрополій, Асоціація польських повітів, Асоціація містечок, Асоціація воєводств.
За його словами, захист інтересів міст переважно здійснюється наступними способами: представники місцевого самоврядування мають право представлення власної позиції в профільних комітетах Сейму щодо всіх законопроектів, які стосуються їх інтересів; участь у роботі Спільної Комісії Уряду та місцевого самоврядування.
Союз польських міст ініціює розробку проектів законодавчих актів, які передає для подальшого лобіювання представникам Уряду або депутатам парламенту.
«Ми вітаємо рішення об’єднаних територіальних громад України створити власну Асоціацію. Адже їх ситуація особлива і вимагає консолідації зусиль для спільного вирішення проблем», - зазначив Анджей Поравскі.
Також він висловив думку, що відсутність внесення змін до Конституції у частині децентралізації є основною проблемою, що гальмує реформу місцевого самоврядування в Україні.
З роботою регіональних організацій, які працюють на підтримку муніципалітетів Польщі, ознайомились члени Ради та Правління Асоціації ОТГ.
Познанська локальна туристична організація – розвиток муніципалітетів познанської агломерації та міста Познань як привабливого туристичного регіону. Це платформа для співпраці ОМС, туристичного бізнесу та культурних установ.
Асоціація ґмін та повітів Великопольського воєводства - підтримка муніципалітетів у всіх сферах їх діяльності: законодавче лобіювання, залучення інвестицій.
Великопольський центр освіти та курсів самоврядування - підвищення ефективності органів місцевого самоврядування шляхом проведення освітніх, консалтингових заходів.
Візит організовано за підтримки: STUDY TOURS TO POLAND , @Polish-American Freedom Foundation, Польський фонд Солідарності, Fundacja Liderzy Przemian, Польська допомога
Інформація зі сторінки facebook: Асоціація об'єднаних територіальних громад