Як підтримати дитину та захистити від насильства

Міжнародний день захисту дітей відзначають 1 червня. Свято асоціюється із завершенням навчального року, початком літа та з присмаком дитячої свободи. Але ж, там, де є свобода, – повинна бути особлива обережність.
Тільки в умовах взаєморозуміння між дорослими і дітьми, дотриманні захисту прав і свобод дітей можливе існування толерантного та справедливого суспільства.
Кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має права, і ці права закріплені в Конституції України.
На сьогодні Україна дотримується ряду міжнародних документів у сфері забезпечення прав дитини.
Конвенція про права дитини – є основним документом, що визначає правові стандарти у сфері захисту прав дитини. Кожен дорослий повинен знати, як донести до дитини, відповідно до її віку, інформацію про права та обов’язки, як підтримувати дитину, щоб уникнути наслідків порушення її прав.
Дитина має право на життя; на свободу думок і віросповідання; на освіту, відпочинок і дозвілля; на захист від експлуатації дитячої праці; на захист від фізичного та психологічного насильства.
Щодо останнього, найгостріша проблема, з якою може стикнутися дитина, – це насильство. Часом батьки відвертаються від неї. Сподіваються, що це ніколи не трапиться з їхньою дитиною, вважають, що правильно виховують свою дитину і її/його оточують лише добрі та справедливі люди. Але, на жаль, статистика демонструє, що від насильства може постраждати як дитина, яка має всі базові блага, так і діти із неблагополучних родин. Це стосується і виховного та освітнього процесу, віку дитини, її оточення тощо.
Насильство над дитиною може проявлятися у різних формах – фізичне насильство, економічне, психологічне, сексуальне насильство.
Дієвим інструментом щодо протидії сексуальному насильству та експлуатації над дітьми є ратифікована Україною Лансаротська конвенція – конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (https://rm.coe.int/prems-095619-ukr-2576-lanzarote-convention-leaflet-web-a5-1-/168096674b). Лансаротська конвенція – це перший регіональний договір, спеціально присвячений захисту дітей від сексуального насильства, яке може відбуватися, в тому числі, вдома і в сім’ї.
Оскільки найкраще вирішувати ту проблему, якої вдалося уникнути, потрібно розпочинати не з «розбору польотів», а із правильного запуску борту під назвою «захист дитинства».
Сьогодні, в день свята, пропонуємо ознайомитися із ТОП 7 порад, як підтримувати дитину, щоб убезпечити її від можливого насильства.
1. Розмовляйте з дитиною
Дорослі, які постійно розмовляють з дитиною, переважно знають картину її життя – що відбувається в садочку, школі, хто є друзями, а хто ворогами.
Розмовляйте з дитиною, коли тільки маєте можливість, розпитуйте, дозволяйте багато говорити саме дитині, не розказуйте замість неї, лише запитуючи «так» чи «ні». Якщо щоденна загрузка дня не дозволяє приділяти розмовам час, особливо з дітьми старшого віку, коли графіки батьків та дітей не завжди співпадають, скористайтеся сучасними цифровими можливостями – сімейний чат, переписка в соцмережі тощо. Контролювати кожен крок дитини не варто, але знати, як проводить день дитина – обов’язок дорослих.
Постійні розмови з дитиною дозволять виявити щонайменші ризики, які можуть трапитися з дитиною і нівелювати їх на початку.
2. Довіряйте дитині
Дитина повинна знати, що дорослі їй довіряють, і що вона може довіритися дорослому. Для побудови таких відносин, демонструйте не на словах, а на прикладах, що ви вмієте берегти таємниці, що не будете здіймати скандал за кожну дрібницю, а просто вкажете, як було б зробити краще.
«Навіть якщо ви помітили обман дитини, не поспішайте її карати та засуджувати. Перш за все варто подумати над причинами обману, а вони завжди є. Наприклад, дитина боїться покарань, тому не говорить правду, чи їй соромно визнати свої помилки, або ж не хоче вас засмучувати. Розуміючи почуття дитини вам буде легше налагодити з нею довірчий контакт, заспокоїти та допомогти розкритися вам. Почати розмову можна з таких слів: «Бачу, що ти засмучений/на чимось. Розкажи все як є, навіть якщо соромно». «Обіцяю, ми не будемо тебе карати, а допоможемо розібратись у ситуації, розкажи, що сталося». «Якщо ти чогось дуже хочеш, розкажи нам, ми разом подумаємо, як це отримати». «Всі твої бажання важливі і заслуговують на увагу, ти можеш чесно розповісти нам про них» - радить дитяча та сімейна психологиня Антоніна Оксанич.
3. Не прикрашайте проблеми «бантиками»
Розповідайте дітям щодо складних ситуацій, які можуть з ними трапитися, прямо. Дитина має відрізняти стандартну ситуацію від критичної та точно розуміти, що з нею трапилася проблема (часом діти не розуміють, що щось відбувається не так, неправильно). Це стосується і проблеми насильства над дітьми. Не вдягайте на дитину «рожеві окуляри». Так, проблема насильства над дітьми існує в світі, в Україні, може трапитися в школі, на вулиці, у соціальній мережі. І найстрашніше, що кривдник – це не завжди незнайомець, нашкодити дитині може і людина із близького кола. Зазвичай такі люди входять в довіру і систематично «підготовлюють» дитину до своїх злодіянь.
Потрібно вчасно виявляти та розповідати про проблеми дорослим. Дитина точно має розуміти, що «вона - не іграшка».
4. Кордони тіла дитини
Говоріть з дитиною також і про сексуальне насильство. З дітьми старшого віку про проблему можна говорити прямо, розповідати на прикладах, що певна історія трапилася, обговорити, чи можливо було її уникнути (ЗМІ часто висвітлюють випадки насильства над дітьми, не закривайте очі, сприймайте, як ситуації, які можна обговорити спокійно, без емоцій, з дитиною). Діти молодшого віку чітко мають володіти інформацією про кордони тіла – – використовуйте правило «Тут мене не торкайся»[1]: ніхто не має права торкатися дитини в тих місцях, що зазвичай закриті нижньою білизною і вони, в свою чергу, також не мають права торкатися інших в тих самих місцях. (звісно, мова не йде про ситуацію, коли потрібно звернутися до лікаря тощо).
5. Шантаж дитини
Розповідайте дітям і про те, що її можуть почати шантажувати. Дитина має знати, що те, що причиняє їй образу, і покривається словами «нікому не розповідай» потрібно негайно викрити – розповісти батькам, вчителям, дорослому, якому довіряють. Дитина повинна знати, що дорослий допоможе припинити шантаж та підтримує. Поясніть, що, чим далі йде замовчування проблеми, тим глибше вона ранить.
6. Насильство через екран
Відсутність інформаційної гігієни – проблема не лише нашої країни, діти схильні не вирізняти контент та, внаслідок, можуть стати жертвами насильства через екран.
Проводьте певний час в інтернеті разом, переглядайте спільно сайти покупок, качайте разом ігри, роздивляйтеся нові іграшки, із старшими – нові гаджети. 15 хвилин в інтернеті з дитиною поруч, дозволять вам нативно розповідати, що є «хороші» сторінки, а є «погані», що є злочинці, які можуть видавати себе за добродіїв. Навчіть дитину фільтрувати контент.
7. Будь-яку проблему можна вирішити
Цю фразу повторюйте дитині щодня, декілька раз на день, як мантру. Чим частіше дитина чутиме, що «будь-яку проблему можна вирішити», тим менша вірогідність того, що вона знайде в своїй голові проблему, яку вирішити не можна.
Якщо проблема вже сталася, її потрібно прийняти, щонайшвидше повідомити дорослим про її існування, знайти рішення і забути про проблему. Цей алгоритм також промовляйте дитині – так вона знатиме не лише стандартну завчену фразу, а й чіткий алгоритм дії.
Цьогоріч Офіс Ради Європи в Україні запускає глобальну кампанію «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні», що фокусуватиметься на підтримці України у посиленні її реакції на випадки сексуального насильства та експлуатації дітей, у тому числі в цифровому середовищі, на поширенні сприятливих для дітей практик з акцентом на забезпеченні прав дітей-жертв та свідків у кримінальних провадженнях, та просуванні прав дитини в цифровому середовищі.
Більш детально за посиланням: https://www.coe.int/uk/web/kyiv/combating-violence-against-children-in-ukraine
Дитина має законне право на здорове, безпечне та захищене дитинство і дорослі мають це забезпечити.
Додаткові матеріали:
- Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі»
- Відеоролик «Розкажи дорослому, якому ти довіряєш»
- Брошура "Батьківство в цифрову епоху"
- Відеоурок 1 - Захист дітей онлайн
- Відеоурок 2 - Сексуальний шантаж
- Відеоурок 3 - Секстинг
- Відеоурок 4 - Секс-чатинг
- Відеоурок 5 – Грумінг
- Відеоурок 6 - Зображення сексуального характеру, що використовуються для помсти
*Матеріал підготовлено в рамках кампанії Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» на основі аналізу наукових та практичних робіт психологів різних країн.
Зміст цієї публікації цілковито на відповідальності авторів й необов'язково відображає погляди Ради Європи.

Новини на цю ж тему
У Баштанці відкрився простір соціальної адаптації та життєстійкості
Баштанська громада отримує "Соціальне таксі" за підтримки міжнародних партнерів
Соціальна допомога для ветеранів та переселенців від транспортної компанії Грузар
Безоплатна допомога юриста військовослужбовцям та ветеранам війни
Онлайн-опитування роботодавців щодо ринку праці в Україні та становища підприємств
Соціальний працівник – робота за покликом серця
9,5 тисяч внутрішньо переміщених осіб отримали вторинну правничу допомогу у 2023 році
Інформатика «ВПО після 1 березня 2024»
Земельні питання: як і де можна отримати консультацію юриста безоплатно
Соціальні послуги - кожному
Підвищення потенціалу Баштанської громади щодо удосконалення соціальних послуг
У Баштанці відбувся виїзний прийом громадян, з метою наближення послуг служби зайнятості
У Центрі соціально-психологічного розвантаження прходять майстер-класи
Університет третього віку у Баштанській громаді офіційно розпочав свою діяльність
Відбулося засідання комісії щодо розгляду заяв громадян про надання допомоги
Продовжуємо співпрацю з міжнародними партнерами задля розвитку громади
Зміни у порядку призначення виплат для внутрішньо переміщених осіб
Відпочинок та оздоровлення дітей повинні бути безпечними!
Укладено домовленість про співпрацю між Баштанською міською радою і Миколаївським фондом «Любисток»
Стартувала кампанія надання безоплатної правової допомоги для постраждалих від сексуального насильства під час війни та домашнього насильства
Перелік документів для призначення дострокової пенсії за віком учасникам бойових дій
Південний регіональний центр Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими інформує
Зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Дату виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам змінено
Визначення строків призначення пенсій особам, які проживають (проживали), на території, де ведуться бойові дії або на тимчасово окупованій території
Уряд урегулював питання надання соціальних послуг з догляду та медичних послуг потерпілим на виробництві
Підтримка установ, що надають соціальні послуги жителям – надзвичайно важлива частина роботи.
Право на надання пільг окремим категоріям громадян
Кому потрібно звернутися за перепризначенням субсидії на неопалювальний період
Ви запитували – ми відповідаємо
Допомога по вагітності та пологах жінкам, які провадять незалежну професійну діяльність, надається за умови сплати внесків
Вебпортал Пенсійного фонду України – ваш надійний помічник!
Отримай ваучер на навчання
На захисті прав та інтересів молодших мешканців громади
У Баштанці родини загиблих, зниклих безвісти та полонених захисників отримали набори гуманітарної допомоги
Недоотримана пенсія: як отримати
До уваги громадян!
Пенсійного фонду України в Миколаївській області
Ви запитували – ми відповідаємо
Основні положення пенсійного законодавства
Право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Додаткові виплати захисникам, які з 2014 року брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України
Ви запитували – ми відповідаємо
Робота пробації під час воєнного стану
До уваги страхувальників-роботодавців, фізичних осіб-підприємців та застрахованих осіб!
Ви запитували – ми відповідаємо
Як отримати страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності внутрішньо переміщеним особам (ВПО)
Хто має право на призначення субсидії на понаднормову площу житла?
Ви запитували – ми відповідаємо
Виплати за лікарняними по вагітності та пологах
Лікарняні – 2023: що змінилось?
Відповіді на найпоширеніші питання щодо страхових виплат
Медичний висновок та електронний лікарняний: що потрібно знати та як отримати?
Інформація про діяльність Консультаційного центру Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
Як підтвердити трудовий стаж, коли трудова книжка залишилася на тимчасово окупованій території або втрачена
До уваги громадян!
Роздача гуманітарної допомоги родинам з дітьми розпочалася
Права громадян щодо сплати за житлово-комунальні послуги в умовах воєнного стану
Про зміни, які відбулись в системі охорони здоров’я за час воєнного стану
Як отримати статус безробітного?
Проведено рейд «Діти вулиці»
Про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування
Страховий стаж і соціальний захист
Як пройти реабілітаційне лікування за кошти Фонду?
Поряд − це портал, що єднає українців
Електронні листки непрацездатності
До уваги внутрішньо переміщених осіб!
Всесвітній день біженців
Компенсація за житлово-комунальні послуги власникам житла, що приймають у себе вимушених переселенців!
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника за особу, зниклу безвісти за особливих обставин
Червоне то любов. Чому донорство крові під час війни стало ще однією лінією оборони України
Компенсація постраждалим від вибухонебезпечних предметів
До уваги громадян!
Держпослуги для бізнесу під час війни — на Гіді
Держпослуги, що актуальні під час повномасштабної війни на Гіді
Як перевести виплату пенсії у банківську установу?
Як отримати ВПО, а також особам, які перебувають на тимчасово окупованих територіях допомогу по безробіттю: покрокові дії
Право на достроковий вихід на пенсію за віком
До уваги жителів територіальної громади!
Здавачі житла можуть отримати компенсацію витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб
Дія норм законодавства про працю в умовах воєнного стану
«Догляд вдома» – найбільш затребувана соціальна послуга
У Баштанці перевіряли ціни на продукти
До уваги власників житлових приміщень, які прихистили внутрішньо переміщених осіб!
До уваги жителів територіальної громади!
Виїзд в неблагополучні сім'ї
Повідомлення про припинення платіжних карток громадян з числа внутрішньо переміщених осіб
Міський голова Олександр Береговий вручив ордер на житло родині переселенців
Оголошено конкурс «Будуємо країну без бар’єрів разом!»
Програма цільового фінансування вразливих категорій бізнесу під час карантину «єПідтримка»
До Міжнародного дня осіб з інвалідністю
Відвідали дітей з реабілітаційного відділення «Мрія»
Інформація про виплати Баштанським відділенням застрахованим особам
16 днів без насильства
До уваги клієнтів служби зайнятості!
А ви знаєте, що пенсію можна призначити не виходячи з дому?
Про підвищення пенсій пенсіонерам віком від 75 до 80 років
Інформація про виплати Баштанським відділенням застрахованим особам
Кращі працівники центру та управління соціального захисту отримали нагороди
Час обирати легальну роботу!
Щодо впровадження електронного листка непрацездатності
Програма «Рука допомоги» повертається
Особам з інвалідністю І групи встановлено доплату до пенсії
У будинку для людей похилого віку оновили матеріально-технічну базу
Рука допомоги простягнута для всіх

Інформація про виплати станом за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

З червня розпочався перехідний період запровадження е-лікарняних

Запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі

«Рука допомоги» повертається

Інформація про виплати станом на 31 травня 2021 року Баштанським відділенням за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Про перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

Фінансування лікарняних не буде припинятися після 30 червня: офіційно від ФСС

Інформація про виплати станом на 30 березня 2021 року Баштанським відділенням за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Індексація пенсійних виплат з 01 березня 2021 року

Мрія: бути інтегрованим у суспільство
Інформація про виплати Баштанським відділенням за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Фонд соціального страхування інформує

Відбулась IV позачергова сесія міської ради восьмого скликання
Термін подання заяв на отримання одноразової матеріальної допомоги ФОПам та найманим працівникам продовжено до 31 грудня

З турботою про підопічних Новосергіївського ТОВК

Баштанська міська рада оголошує конкурс

Адресна допомога підопічним міської ради
Баштанське відділення УВД Фонду соціального страхування України в Миколаївській області рекомендує роботодавцям подавати заяви на оплату лікарняних дистанційно

Інформація про виплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Послуга термінового розміщення дітей, вилучених з сім’ї

Інформація про виплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Як безробітному зареєструватися в службі зайнятості відповідно до епідемічної ситуації

Новосергіївці привітали старожилів

Щодо легалізації трудових відносин та заробітної плати

Баштанське відділення управління виконавчої Фонду соціального страхування України в Миколаївській області інформує

У вересні підвищений розмір пенсії отримають близько 49 тисяч пенсіонерів Миколаївщини

Легалізація трудових відносин

Добрі справи безцінні

Інформація про виплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам

Про листки непрацездатності

До уваги роботодавців малого та середнього підприємництва та фізичних осіб – підприємців, які є застрахованими особами!

До уваги жителів об'єднаної територіальної громади!

Дитинства щаслива пора

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей вручили подарунки
60 млн грн допомоги по частковому безробіттю отримають працівники підприємств малого та середнього бізнесу Миколаївщини

Про лікарняні на період самоізоляції

Акція «Подаруй маску» в Новопавлівці

Проведення перерахунку пенсій з 01.05.2020 в прикладах

Про підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки – у питаннях і відповідях

Не залишені на одинці в тяжкий час

Турбота під час карантину найбільш вразливих верств населення

Турбота під час карантину

Роз’яснення щодо обмежень на період карантину для людей від 60 років

Не залишаємо на одинці під час карантину

Допомога та підтримка малозахищеним верствам населення в умовах карантину

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України здійснюватиме моніторинг цін продуктів соціального призначення та наявності таких продуктів у торговельних мережах

Оголошується конкурс на посаду завідувача сектору з соціальних питань

ОСОБЛИВОСТІ ВИДАЧІ ЛИСТКА НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ ТА ЙОГО ОПЛАТИ ПІД ЧАС ДІЇ КАРАНТИНУ

Відвідали реабілітаційний центр для дітей «Мрія»
Баштанське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області нагадує про необхідність навчання з охорони праці

Фонд соціального страхування повідомляє

3 грудня – Міжнародний день людей з особливими потребами
Вручення продовольчих пайків до Міжнародного дня людей з особливими потребами в Новопавлівці
Роз'яснення щодо призупинення і відновлення виплат Фондом

Про реабілітацію після захворювань і травм працюючих осіб

Щодо виправлень у бланку листка непрацездатності

На платформі «Googlemaps» з’явилася інтерактивна карта вакансій міста Миколаєва

Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

Охорона праці при дії високих температур у літній період

Напередодні дня Перемоги учасники бойових дій отримали матеріальну допомогу
Баштанським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Миколаївської області проведено засідання круглого столу

До уваги страхувальників!

Пункт обігріву працює в Явкинській школі

З Новорічними святами!

З Новим Роком та Різдвом Христовим привітали багатодітні сім`ї

Відвідали стаціонарне відділення людей похилого віку

Святковий кошик воїнам АТО

Підтримка та вшанування людей з обмеженими можливостями в Новоєгорівці

В Плющівці вшанували людей з особливими потребами

До Міжнародного дня людей з інвалідністю

Вшанували людей з обмеженими можливостями

Інтерактивний урок толерантності до Міжнародного дня незрячих

Своєчасна діагностика – запорука здоров’я!

Привітали з Днем працівників соціальної сфери України

Вітання Новосергіївського територіального органу З Днем соціального працівника!

Новопавлівський старостинський округ вітає соціальних працівників з професійним святом

Привітання Добренського соціального працівника з професійним святом

Привітання міського голови з Днем працівника соціальної сфери України
Акція «Допоможи бійцю АТО»

Відвідали стаціонарне відділення для людей похилого віку

З повагою до старших

Вітання з Днем людей похилого віку та Днем ветерана
Новосергіївських старожилів привітали з Днем людей похилого віку

Відбулося чергове засідання житлової комісії при виконавчому комітеті Баштанської міської ради
П’ятьом сім’ям учасників АТО вручили ключі на житло

Повідомлення для охочих скористатися послугами веб-порталу Пенсійного фонду України
