Парад вишиванок «У рідному краю цвітуть вишиванки»
Вишиванка з давніх давен є основним елементом українського національного одягу. 20 травня, у третій четвер травня, українці вже традиційно святкують День вишиванки. Свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу.
Цьогорічний ювілейний День вишиванки присвятили українській традиційній музиці та екологічним проблемам.
Святкування проходили у форматі Дня вуличної етномузики. Під час параду вишиванок народний хор співав народні пісні.
День вишиванки не є офіційним святом. 15 років тому, тобто 2006 року, студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк започаткувала акцію "Всесвітній день вишиванки".
Дівчина запропонувала студентам одного дня одягнути вишиванки. На цю ініціативу відгукнулося декілька десятків студентів та викладачів факультету. Однак щороку масштаби святкувань зростали й нині День вишиванки відзначають також і за межами нашої держави.
Цього травневого дня люди намагаються вдягати національне вбрання на роботу, на навчання або ж, наприклад, на зустріч із друзями. Окрім того, за ініціативи тих же студентів, громадських та культурних діячів можуть проводитися концерти, хода, конкурси та ярмарки.
20 травня у Баштанці міський голова Олександр Береговий разом з першим заступником Баштанської райдержадміністрації Наталією Казаріною, працівниками міської ради, райдержадміністрації, представниками організацій, громадськістю у національному одязі взяли участь у параді вишиванок «У рідному краю цвітуть вишиванки». Ходою учасники параду рушили до пам’ятника Тарасу Шевченку.
«День вишиванки це наш генетичний код нашої держави. Кожна область України має свій візерунок. Але як би це не було, нас об’єднує те, що ми українці. Тож нехай це народне свято стає дедалі більш популярним з року в рік, а ваше життя – прекрасним і яскравим, як українська вишивка! – привітав учасників заходу міський голова Олександр Береговий.
До привітань приєдналась і Наталія Назаріна: «День вишиванки це колоритне українське свято, до якого може долучитись кожен громадянин. Українська вишиванка на рівні з українською писанкою – яскравий елемент нашої культури. Хотілось би, щоб цього дня всі кордони було стерто і всі українці об’єдналися, тому що українська вишиванка це наша святиня, наш національний оберіг. Вишиванка несе гордість, честь, духовне багатство багатьох поколінь. Я вітаю всіх вас з цим прекрасним святом. Бажаю вам здоров’я, радості процвітання, а найголовніше це миру на нашій українській землі».
По закінченню урочистої частини присутні поклали квіти до погруддя Т.Г. Шевченку, та відправились до фотозони, яку підготували працівники Баштанського міського Будинку культури та розмістили біля свого закладу.
Велика вдячність працівникам міського Будинку культури, які організували та провели дійство. Парад в Баштанці став частиною всеукраїнської акції, яку проводять двічі на рік, популяризуючи таким чином національний однострій.
Що ж символізують основні кольори вишиванок?
- Червоний колір – символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
- Білий колір – символ невинності й оберіг від нещастя та лихого ока.
- Чорний колір – це багатство і достаток.
- Золотий або жовтий – справжній символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.
- Зелений – жіночий колір, колір усього живого.
- Синій колір – символ неба і води, звільнення від недуг і душевного спокою.