Баштанщина знайомиться з творчою спадщиною Григорія Довженка
З нагоди відзначення 120-річниці від дня народження заслуженого художника УРСР, члена спілки художників України нашого земляка Григорія Овксентійовича Довженка 25 квітня представники культурного осередку міста на чолі з міським головою Іваном Рубським зустрічали на баштанській землі рідних та близьких Григорія Довженка: онуків та правнуків – Олену Довженко, Данила Базилевського, Валентину та Олега Юр’євих, Тетяну Довженко, Володимира Кушніра, Олександра та Світлану Базалій, племінниць – Ніну Довженко та Майю Шульгіну та делегацію з Нової Каховки у складі заступника міського голови Олега Тарабаки, начальника відділу культури Наталії Зарудни, депутата міської ради Віталія Перетятько, члена національної спілки художників України Анатолія Обелця, голови Новокаховського товариства охорони культурної спадщини, член національної спілки архітекторів України Тетяни Євсєєвої.
Після теплої зустрічі у міській рада всі гості і господарі відвідали оновлений експозиційний зал, присвячений творчості нашого славетного земляка Григорія Довженка, що стало можливим завдяки фінансовій підтримці Баштанської міської ради та за сприяння депутатського корпусу. Серед важливих придбань – вітрини для експонування особистих речей, фотографій, робіт Григорія Овксентійовича. У бібліотечний фонд краєзнавчого музею, спеціально для оновленої зали Григорія Довженка, для експонування однієї з картин художника, бібліотекар І категорії відділу документів і наукових розвідок з питань краєзнавства Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки – Алла Шкроботько-Чорна подарувала мольберт.
Директор Баштанського краєзнавчого міського музею Олег Требух познайомив гостей з експозиціями, які оновлювалися й доповнювалися протягом багатьох років. Гості були вражені експонатами, серед яких оригінальні роботи, фоторепродукції, що були передані музею родиною митця після його смерті у середині 80 років. Це картини, рисунки олівцями і аквареллю періоду перебування його в Таджикистані, оригінальні фото з життя художника.
Присутні зацікавлено знайомилися з деякими фрагментами з переписки керівництва Баштанського музею з Г.О. Довженком за його життя та з його донькою Лесею Довженко після смерті митця, серією пробних фресок на різні мотиви, портретами видатних українців, експериментальними роботами, у тому числі розписом по гарячому пластику «Українка з хлібом». Унікальними є щоденники Довженка, котрі подарувала музею донька Леся Довженко, ескізи деяких його робіт, приміром мозаїчного оздоблення «Кий, Щек, Хорив і їх сестра Либідь», якою оздоблено фасад кінотеатру в Києві «Ровесник» та багато інших матеріалів.
Завдяки подарунку Тетяни Євсєєвої, голови Новокаховського товариства охорони культурної спадщини, музейний фонд поповнився ще одним цінним матеріалом – копіями кількох газетних публікацій Г. Довженка, датованих початком п’ятдесятих років, де в одній із них він сповіщає про початок робіт з архітектурно-декоративного оформлення житлових будинків у Новій Каховці, а у іншій – дає жорстку оцінку їх виконавцям.
Якби далеко не знаходився Г. О. Довженко від своєї малої батьківщини, вона завжди була у його серці. Навіть свої статті він друкував під псевдонімом Г. Баштанський.
За велике щастя для родини і для тих, хто цікавиться мистецтвом Г.О. Довженка бачити, як пропагується його творчість.
– Планів багато, але тільки сьогодні ми розуміємо, що все можливо, що те, що ми задумали втілюється в життя і не є чимось міфічним, а стає реальністю, бо ми бачимо результат…На сьогодні є два краї, тісно пов’язані з творчістю Г.О. Довженка: у Баштанці представлені його станкові роботи, а у Новій Каховці – монументальні. Це просто готовий тур для того, щоб ці два краї об’єдналися. Я впевнена, що ті, хто приїхав з Нової Каховки вражені побаченим. Сьогодні це об’єднання відбулося завдяки діду, який усіх познайомив, – сказала Олена Довженко.
Зокрема Валентина Юр’єва подякувала очільнику Баштанської ОТГ за підтримку і участь у масштабних проектах, присвячених творчості Г. О. Довженка, які неможливо втілити без підтримки керівництва.
Далі урочисті заходи присвячені 120-ої річниці з дня народження художника-монументаліста Григорія Довженка продовжилися в Баштанському міському Будинку культури. Баштанчани та шановані гості мали змогу в холі МБК ознайомитися з виставкою «Закоханий в Україну» з архівів родини Г. О. Довженка. Олена Довженко, онука видатного земляка – провела невеличкий екскурс по фотороботам: розповіла про основні життєві та творчі віхи свого дідуся. Також присутні мали змогу ознайомитися з фотокартинами, на яких були зображені цитати, думки з щоденника видатного художника-земляка, саме вони відкривають всю глибину, багатограність його внутрішнього світу. І звісно, що «родзинкою» виставки стали фотороботи, де зображені відомі «кам’яні вишиванки» Довженка.
Крім того, всі бажаючі мали змогу переглянути виставки керівника народної дитячої студії «Кольори веселки» та творчого об’єднання «Джерело» Олени Козявко, майстрині Алли Бондаревої, майстрині Наталії Ракітіної, народної дитячої студії «Кольори веселки» ‒ «Великодні барви».
Нікого не залишило байдужим й святкове тематичне дійство «Натхнений творчістю» підготовлений працівниками міського Будинку культури та аматорами сцени Баштанської ОТГ.
Перед початком заходу присутні у залі переглянули фільм про Григорія Довженка.
Баштанка – це не просто велике родове гніздо Довженків. З нею пов’язане його дитинство – важка недитяча праця, й перші спроби реалізації крилатої мрії – стати художником. Його друзі, сусіди захоплено дивилися як з-під руки талановитого підлітка з’являлися на стінах чудернацькі птахи й квіти, розписані вуглинками.
Незважаючи на велику зайнятість, Григорій Овксентійович, поєднуючи викладацьку роботу в Київському художньому інституті з роботою в Спілці художників України, де він вів секцію монументального мистецтва, і, власне, займаючись своєю творчістю, він не забував свою маленьку батьківщину – Баштанщину, відвідував і цікавився її життям. В одному зі своїх щоденників писав: «Часто згадую Баштанку і сумую, так хочеться для неї щось створити…».
Ведучі свята Альона Буцька та Віталій Юрчук розповіли про цікаве, насичене життя художника-монументаліста. А артисти сцени дарували присутнім чудові художні номери.
Щиро і сердечно вітали всіх присутніх з визначною подією – 120 років з дня народження патріарха мистецтва – Г. О. Довженка голова Баштанської ОТГ Іван Рубський та заступник міського голови Новокаховської міської ради Херсонської області Олег Тарабака.
‒ Наша баштанська земля багата талановитими, відомими, творчими людьми – серед них й Григорій Овсентійович Довженко. Ми пишаємося його творчими роботами та обіцяємо й надалі примножувати його мистецькі здобутки. В подальших планах – відкрити картинну галерею, – наголосив у своєму виступі І. В. Рубський.
‒ Ми дізналися про Григорія Довженка зовсім з іншої сторони. До цього часу ми знали його, як автора «кам’яних вишиванок», які викарбувані в нашому місті на будинках. А сьогодні, я вперше познайомився з його неперевершеними картинами. Сьогодні мистецтво зробило велику справу, поєднало два міста – Баштанку і Новокаховку, – сказав О. А. Тарабака.
На добру згадку про баштанський край Іван Рубський вручив картину від творчої інтелігенції об’єднаної територіальної громади (автор картини Володимир Грєбьонкін) Олегу Тарабакі.
‒ Для нашої всієї родини – сьогодні історичний день. Я впевнена, що цей день є історичним і для малої батьківщини нашого дідуся, для рідної його землі, яку він любив і якій він присвятив багато своїх творів, – виступаючи сказала Олена Довженко. – На такому високому рівні відзначати ювілей – величезна гордість. І я рада, що ми досягли все це разом. Велика подяка за це всім, хто долучився до вшанування пам’яті Григорія Довженка – всій моїй родині, громаді Баштанщини на чолі з мером Іваном Рубським, депутатському корпусу. Я впевнена, що Григорій Овксентійович гордиться нами всіма. Ця урочиста подія надає кожному з нас впевненості, що ми робимо для культури України все, щоб вона жила. І я всім за це щиро вдячна!
Григорій Овксентійович Довженко прожив довге, насичене творчістю життя. Художня спадщина, яку він залишив прийдешнім поколінням, це воістину монументальні твори мистецтва. Вони перетворилися в культурні пам'ятки, які не загубляться ні в просторі, ні в часі.
На останок гості ознайомилися з містом та переглянули презентацію, яку провів міський голова, за пророблену роботу. Всі були враженні тим, що вдалося зробити громаді за два роки з часу об’єднання.