Захистіть свою птицю від грипу птиці!
Грип птиці − гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Грип птиці − відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, основними переносниками та джерелом розповсюдження інфекції є перелітні водоплавні птахи. Відомо, що дикі мігруючі птахи, які можуть зупинятись можуть передавати вірус свійській птиці через безпосередній контакт. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей. При виникненні захворювання встановлюються обмеження на експорт птахопродукції з території країни, що разом із заходами з ліквідації хвороби (карантин, зонування, стемпінг-аут, дезінфекція) завдає значних економічних збитків як державі, так і виробникам.
В грудні 2020 року та січні-квітні 2021 року на території Миколаївської області зафіксовано 8 спалахів захворювання птиці на грип в 6 населених, 1 господарстві та на території Балабанівського лісу. За попередніми результатами проведеного епізоотичного розслідування встановлено, що ймовірним джерелом збудника захворювання могла бути дика перелітна птиця.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно - найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання − своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства, власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці, зокрема:
- при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
- щоденно проводити клінічний огляд птиці;
- забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
- мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
- птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
- не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
- проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
- негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку за телефонами 2-84-34, 2-84-35.
Баштанське управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Миколаївській області