До річниці створення борцівського клубу «Ірбіс»
1 червня 2021 року спортивному клубу «Ірбіс» виповнися рік з моменту його створення. Сьогодні його відвідують 41 юний учасник, кожен з яких зробив свій вибір – стати справжнім борцем з греко-римської боротьби.
Днями від імені керівництва міської ради юних спортсменів та їх тренера з першою річницею заснування привітала секретар міської ради Інна Гомерська, яка вручила Почесну грамоту тренеру та подарувала юним спортсменам торт і солодку воду.
«Перший рік завжди найтяжчий, але ви впоралися, пройшовши безліч труднощів і перешкод. Найголовніше, що ви справжня команда, справжня сила, дружня сім'я. Вітаємо з першим роком плідної праці. Ви великі молодці, справжні трудяги-чемпіони, як результат − чимало перемог і нагород. Величезна подяка тренеру і батькам, які, вкладаючи в спорт, отримують від вас гарні результати. Бажаємо вам усім рости, процвітати і обов'язково перемагати», − наголосила Інна Петрівна.
З нагоди свята засновник і ідейний наставник борцівського клубу «Ірбіс» Ярослав Олексійович КІРИК відповів на ряд питань. Пропонуємо їх вашій увазі.
− Ярославе, як Ви потрапили в боротьбу і чому обрали саме греко-римську?
− У 12 років батьки привели мене у борцівський клуб «Сіріус», обравши саме греко-римську боротьбу, яка була популярною в нашому місті. Я ні разу не пошкодував, що почав займатися цим видом спорту. П’ять років тренувань у цьому клубі змінили мене як особистість. Я став більш упевненим у собі, витривалим, з’явилася мета в житті. Тому боротьбу я не залишив і продовжив тренуватися, навчаючись у Миколаївському національному університеті кораблебудування на кафедрі «Теоретичних основ олімпійського та професійного спорту». Мріяв стати професійним борцем. Але через травму змушений був залишити спорт. Тому й вирішив стати тренером, навчати інших цьому чудовому виду спорту.
− Що вважаєте найкориснішим у цьому виді спорту?
− Греко-римська боротьба розвиває позитивні якості в дітей. В першу чергу, повагу до суперника. Боротьба починається із потискання руки один одному. Це налаштовує гравців на доброзичливі відносини. Під час сутички борець у разі травми суперника подає йому руку допомоги. Ну, й звичайно, розвиває фізичні якості дітей, такі як сила, витривалість, спритність, швидкість, рухливість, гнучкість. А також відмінно дисциплінує дитину, вчить її наполегливо працювати для досягнення успіху. Крім спортивних результатів, це впливає й на інші сфери життя дитини. Діти краще вчаються в школі.
Крім цього, боротьба зміцнює дитячу самооцінку. Спорт учить гідно програвати. Це вчить їх сприймати дійсність і цінувати власні перемоги.
− Як виникла ідея створити борцівський клуб і чому саме таку назву йому обрали?
− Як батько двох синів хочу, щоб мої діти були сильними і впевненими в собі особистостями. Взагалі, хочу кращого майбутнього для всіх дітей нашого міста. Щоб кожен знайшов для себе вірний шлях у житті. І хоча не всі можуть стати успішними спортсменами, але це хороший старт для розвитку особистості з кращими людськими якостями. Мій старший син активно займається боротьбою з перших років свого життя. Сподіваюсь, що й молодший, якому 1,5 рочки, теж уподобає цей вид спорту. Але щоб мати результат, треба команда партнерів, з якими постійно будеш удосконалювати свої навички. Без тренувань із напарником-суперником і змагань бажаного результату не досягнути.
Щодо назви клубу, то мені дуже подобається тварина − сніжний барс, або ірбіс. Це велика кішка з тонким і гнучким тілом, яка дуже спритна й швидка. Вона є символом сили й благородства. Такими мають бути справжні борці греко-римської боротьби.
− Як Ви мотивуєте дітей до активних занять боротьбою?
− Щоб зацікавити дитину займатися спортом, найкраще показати власну активність, це звичайно стосується батьків. Моя головна задача, створити колектив, у якого з’являться спільні цілі, жага до перемоги. Спілкування не повинні завершуватися лише тренуваннями. Ми разом відпочиваємо, організовуємо різні поїзди. Беручи участь у змаганнях з виїздом у інші міста, обов’язково організовую для своїх вихованців культурні заходи: відвідування музеїв, походи в кіно тощо. Діти одночасно дізнаються й про особливості того чи іншого населеного пункту, знайомляться з його визначними місцями чи особистостями. Це одночасно розширює кругозір дітей, знайомить їх з рідною країною.
− Де і як проводяться тренування з греко-римської боротьби?
− Нещодавно ми змінили місце розташування нашого клубу. Сьогодні всі охочі можуть нас знайти за адресою: вул. Захисників Вітчизни, 26. Це вище від церкви Успіня Пресвятої Богородиці, що на вул. Соборній.
Тренування у нас проводяться щодня по групах протягом 1,5 години. Звичайно, тренування залежить і від задач, які стоять перед нами. Якщо готуємося до змагань, то й тривалість тренувань збільшується.
− Як впливають заняття на ваших вихованців?
− Діти змінюються на очах. У них починають горіти очі, надихають щоденні досягнення,з’являється мета − отримати перемогу. Кожен викладається на всі 100%, щоб досягти результату. І що головне, я завжди навчаю своїх вихованців не битися, а боротися, поважати свого суперника.
− Чи є в «Ірбісі» якась клубна філософія? Іншими словами методика навчання боротьбі?
− Так, клубна філософія «Ірбісу» проста – повага до суперника, без поваги чи-то до партнера, чи-то до суперника результату не досягнеш. Адже греко-римська боротьба − це протистоянням двох спортсменів, які, використовуючи певні прийоми, повинні «побороти» (вивести з рівноваги) противника і покласти на лопатки.
Ми наслідуємо 10 заповідей борця:
- Завжди поважай суперника, незалежно від його і свого спортивного класу, звань і титулів.
- Не бійся супротивника, сміливо йди на прийом.
- Будь спокійним і витриманим, не нервуй, коли програєш.
- Завжди прагни до перемоги, не бійся іменитого суперника – це сковує, позбавляє ініціативи.
- Намагайся заздалегідь якомога більше дізнатися про своїх супротивників, про їх манеру боротьби.
- Уникай одноманітності, дій з урахуванням особливостей супротивника.
- Як би не складалася для тебе сутичка, борись до кінця. Історія знає чимало прикладів, коли цілеспрямовані і вольові борці виривали перемогу на останніх секундах.
- Пам'ятай, ти − представник одного з мужніх видів спорту, вчися перемагати з честю, а програвати гідно.
- Завжди будь благородний і вихований. Яким би образливим не був програш, не забудь подати руки супернику і привітати його з перемогою, а суддям подякувати за суддівство.
- Бережи і захищай честь свого колективу, прапор своєї країни і престиж свого вчителя.
Щодо методики тренувань, як молодий тренер вивчаю різні методики навчання цього виду спорту, шукаю кращі практики. З кожної з них беру те, що найбільше підходить для моїх вихованців. Намагаюся враховувати фізичні можливості дітей.
− Що, в першу чергу, треба розвивати у юних борців?
− Для досягнення спортивних результатів у своїх борців намагаюся розвивати як фізичні, так і психологічні якості. Просто сильна людина не зможе досягти високих результатів, якщо вона не готова морально перенести поразку, слухати порад тренера, не бажає вчитися, відшліфовувати прийоми, не має, як говорять, характеру, жаги до перемоги, той результату не буде. Боротьба – це щоденна тяжка праця. І доти, доки дитина цього не зрозуміє, вона не зможе досягти успіху.
− На Вашу думку, з якого віку найкраще віддавати дітей на боротьбу?
− Щоб визначити оптимальний вік для початку занять, передусім батькам потрібно правильно оцінити рівень фізичного розвитку дитини, врахувати стать, схильність до того чи іншого виду спорту і головне – бажання ним займатись. Якщо дитині не подобатимуться тренування, їй буде занадто важко фізично або морально, якби батьки не змушували її ходити на них, – чемпіона, швидше за все, з нього не вийде. А от проблеми зі здоров’ям і повне несприйняття будь-якої фізичної активності цілком реальні.
− А як взагалі приходять до Вашого клубу? Це відбір чи набір.
− Всі охочі можуть записатися до нашого клубу. А боротьба відбере тих, хто по-справжньому буде нею займатися. Тих, хто має бажання, хто фізично й морально готовий до тренувань та змагань.
− Поділіться успіхами своїх вихованців.
− За рік існування нашого борцівського клубу ми маємо вже чимало досягнень, про що свідчать перемоги у змаганнях різних рівнів. Так, у жовтні 2020 року ми вперше брали участь у Всеукраїнському турнірі, що проходив у м. Черкаси. У цих змаганнях поповнили скарбничку своїх досягнень Кирило Отроченко, який посів ІІ місце, та Максим Баран – ІІІ місце.
У березні 2021 року в м. Харків відбувся відкритий турнір серед молодших юнаків та дітей APRIL WRESTLING GAMES - 2021. Загалом турнір зібрав 342 учасника з 27 команд України. Нашу команду представляло 10 спортсменів: восьмеро з яких займаються менше року. Ці хлопці не вибороли місця, але в них ще все попереду! У цьому турнірі Олег Тимошенков у запеклій сутичці виборов ІV місце, трохи не вистачило до бажаного результату!
На початку травня цього року відбувся XI Всеукраїнський турнір серед юнаків з греко-римської боротьби пам'яті МС Д.О. Лисуна. Нашу молоду команду представляло 4 спортсмена: Максим Баран, Владислав Кравцов, Андрій Трибрат та Олег Тимошенков, який посів ІІІ місце.
Наприкінці травня 2021 року у м. Тячеві Закарпатської області пройшов міжнародний турнір Tyachiv cup – 2021, у якому взяли участь 377 спортсменів. Нашу команду СК «Ірбіс» представляло 3 учасника: Олексій Федорчук, Олег Тимошенков, Денис Кірик. Хлопці провели по декілька зустрічей. У результаті Денис Кірик виборов ІІ місце, Олег Тимошенков посів VIII місце, а Олексій Федорчук − ІХ місце.
11-13 червня 2021 року в с. Пелагеївка відбувся Всеукраїнський турнір, у якому взяло участь 232 учасники з усіх куточків України. На нагородження приїхав навіть сам президент Федерації греко-римської боротьби України Олег Сазонов. Нашу команду представило 15 спортсменів. Для багатьох з них це були перші змагання в їхньому житті. Хлопці отримали досвід і мету рухатись далі. Цього разу перемогу здобули Денис Кірик (ІІ місце), Олег Тимошенков і Максим Баран (ІІІ місце).
За цей короткий період хлопці помужніли, із новачків перетворились на справжніх борців, розпочали свій змагальний шлях, разом відпочивали та тренувались! Вірю, що серед цих спортсменів є справжні чемпіони! Попереду ще довгий і складний спортивний шлях! Пишаюсь своїми борчиками!
− Участь у конкурсах і змаганнях річ не безкоштовна. Хто допомагає Вам і Вашим вихованцям брати участь у різних змаганнях?
− В першу чергу, шукаю спонсорів. Допомагають батьки вихованців. Часто вкладаю свої кошти та використовую власний транспорт, якщо борців на змагання їде мало.
Користуючись нагодою, від імені вихованців, їхніх батьків і від себе особисто хочу подякувати директору ТДВ «Баштанський сирзавод» Михайлу Гадіону за постійну підтримку юних спортсменів та за фінансову допомогу під час поїздок на змагання. Завдяки Михайлу Петровичу ми маємо борцівський килим, що дозволяє якісно й безпечно проводити тренування.
Завдяки підтримці наших меценатів: Михайла Гадіона, Валентина Головченка, Анатолія Юрчика, Олексія Геракова, та батьків зробили ремонт у цьому спортивного залі.
− Які плани на майбутнє?
− Плани… Більш за все, хочу працювати, вчити дітей, щоб були гарні умови для тренувань, більше можливостей для розвитку дітей. Для цього планую брати участь у різних проєктах, щоб за допомогою грантів розвивати свій клуб. Ну, і звичайно, мрію, щоб мої вихованці ставали професійними борцями, досягали вагомих успіхів.