Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ

Новини
06.11.2025

Щодо застосування положень Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб».

З метою формування єдиної практики застосування законодавства у частині діяльності підприємств під час перехідного періоду та після його завершення, у межах реалізації пункту 14 статті 17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» (далі – Закон № 4196), Міністерство юстиції України повідомляє наступне.

Законом № 4196, який введено в дію з 28 серпня 2025 року, установлено перехідний період, спрямований на поступове припинення діяльності підприємств у певних організаційно-правових формах.

Відповідно до першого речення пункту 14 статті 17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4196, з дня введення в дію цього Закону дія Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» поширюється на дочірні підприємства, іноземні підприємства, підприємства об’єднань громадян, підприємства споживчої кооперації та приватні підприємства — у випадках, якщо відповідні правовідносини не врегульовані їхніми статутами або іншими законами.

Таким чином, із введенням у дію Закону № 4196 дія Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» поширюється не лише на товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, а й на зазначені вище підприємства.
З цього питання Міністерством юстиції вже було надано узагальнене роз’яснення від 29 жовтня 2025 року № 156402/8.4.3/32-25.

Отже, у межах перехідного періоду дочірні підприємства, іноземні підприємства, підприємства об’єднань громадян, підприємства споживчої кооперації та приватні підприємства мають керуватися положеннями Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у тій частині, де питання їх діяльності не врегульовані власними статутами.

Водночас, відповідно до другого речення пункту 14 статті 17 зазначеного Закону, якщо у перехідний період власник (уповноважений орган управління об’єктами державної власності, уповноважений орган місцевого самоврядування) не прийняв рішення про припинення дочірнього підприємства, іноземного підприємства, підприємства об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємства споживчої кооперації чи приватного підприємства відповідно до Закону № 4196, після завершення перехідного періоду до регулювання діяльності таких підприємств застосовуються положення Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
При цьому статути таких підприємств у частині, що суперечить зазначеному Закону, вважаються недійсними.

Крім того, статтею 14 Закону № 4196 установлено особливості припинення підприємств у перехідний період.
Згідно з частиною тринадцятою цієї статті, заборона проведення реєстраційних дій, наявність податкової заборгованості або заборгованості зі сплати єдиного внеску чи страхових коштів не є підставою для відмови у проведенні реєстраційних дій, передбачених законодавством, у зв’язку з перетворенням підприємства. Дія цього положення поширюється на підприємства усіх форм власності, у тому числі змішаної.


Висновки

  1. Протягом перехідного періоду зазначені підприємства продовжують діяти на підставі власних статутів і можуть уносити зміни до них.

  2. У разі прийняття рішення про припинення підприємства шляхом перетворення до таких правовідносин застосовується частина тринадцята статті 14 Закону № 4196.

  3. Після завершення перехідного періоду, якщо не буде вчинено дій щодо перетворення, статут підприємства має бути приведений у відповідність до вимог Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», із зазначенням відповідної організаційно-правової форми («товариство з обмеженою відповідальністю» або «товариство з додатковою відповідальністю»). Зміна найменування підприємства у такому випадку здійснюється без проходження процедури припинення шляхом перетворення.

2025 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше