Голови ОСББ Баштанської громади дізналися, як термомодернізувати свої будинки
У Баштанці – 62 багатоквартиних будинки, і майже в усіх одна з найсерйозніших проблем – неефективне використання енергоресурсів і незадовільний стан комунікацій. А також – відсутність грошей на вирішення цих проблем.
Як покращити стан будинків за кошти Фонду енергоефективності, який почав повноцінно працювати цього року, головам ОСББ розповіли Олена Безручко, енергоменеджер відділу енергоменеджменту, муніципальних ініціатив та інвестицій міської ради, Тетяна Гвоздь, регіональний координатор ПРООН в Миколаївській області, Віктор Мостовий, експерт проекту IFC.
Тетяна Гвоздь розповіла про проект HOUSES. За її словами, Європейський Союз та Програма розвитку ООН (ПРООН) запускають дворічний проект «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень», щоб стимулювати та підтримати створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у всіх 24 областях України.
«Метою проекту HOUSES, - сказала Тетяна Гвоздь, - є підтримка реформи уряду України щодо покращення показників енергоефективності на макрорівні, зокрема в житловому фонді. Завдання проекту: допомогти існуючим ОСББ в посиленні їхньої спроможності управляти будинками і реалізовувати мікропроекти; сприяти в реорганізації зацікавлених житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) в ОСББ.
Для отримання гранту від Фонду енергоефективності ОСББ має виконати певний комплекс умов. Очікувана тривалість процесу становить від 8 до 12 місяців. Щонайменше 2 000 нових ОСББ буде створено та загалом 4 000 ОСББ пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами. Приблизно 480 тисяч українців отримають пряму вигоду від реалізації проекту, та не менш ніж мільйон людей підвищать свою обізнаність у сфері енергоефективності. ЄС надає фінансування розміром 4 млн євро в межах Програми підтримки енергоефективності для України (EE4U). ПРООН надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту».
Віктор Мостовий розповів присутнім про приклади системного підходу ОСББ міст області до вирішення нагальних проблем своїх будинків із залученням коштів донорських організацій.
«Житловий сектор України є енергетично неефективним через застарілі обладнання та житловий фонд. Це створює серйозні виклики для багатьох людей, які продовжують жити в зношених, небезпечних або незручних будинках. На вирішення таких проблем потрібні чималі кошти. І виключно за рахунок мешканців зробити щось серйозне нереально: люди наші здебільшого не дуже заможні, та й проблеми накопичилися, бо занадто довго не вирішувалися. Тому єдиний вихід: використання нових форм роботи з мешканцями та залучення коштів донорських організацій», – сказав Віктор Мостовий.
Завершилася зустріч тим, що і господарі, і гості висловили бажання продовжити спілкування у майбутньому.